FOTOGALERIE: 60. výročí založení SDH, setkání rodáků a odhalení pamětní desky pilotovi RAF

Blíží se oslava 80. výročí založení hrbovského hasičského sboru (24. června), a tak je na místě si připomenout něco z historie.

11. dubna 1943 se dobrovolnými hasiči stalo 15 zdejších občanů. Na ustanovující schůzi si za starostu zvolili Františka Oulehlu, jednatele Antonína Bartuška a velitele Františka Hladíka. V té době ještě hasiči nevlastnili žádnou hasičskou techniku. Až 14. prosince 1951 získali přívěsnou požární stříkačku PPS8. Podrobněji o historii hasičů v Hrbově a Svařenově jsem psal zde, teď se ale podívejme na událost novější. Před 20 lety totiž hasiči oslavili 80. výročí založení sboru. Při té příležitosti uspořádala obec taky setkání rodáků a současně odhalení pamětní desky pplk. Karlu Novotnému, někdejšímu příslušníkovi RAF, na rodném domě.

Protože kompletní fotogalerii i článek jsem z původního, dnes už skoro 20 let starého webu, nepřeklopil na nový, teď je k tomu ideální příležitost. Nabízím tedy původní text i snímky:

Tato trojitá kulturní akce se konala v jediný den, a to v sobotu 5.7.2003. Hrbov i Svařenov se na něj připravovaly několik týdnů předem. Bylo nutné postavit stánky, pódium, připravit prostor pro hasičskou soutěž, obstarat lavičky či zajistit vrak vozidla pro profesionální hasiče k ukázce zásahu. Všechny přípravy se nakonec stihly, takže se sobotní akce (5. 7. 2003) – i přes nepřízeň počasí – vydařila.

Přípravy na trojitou akci (2003)

Již před začátkem celé události – asi v osm hodin – se začali lidé scházet u kaple sv. Václava a Izidora, kde proběhla mše svatá. Té se kromě hasičů a občanů Hrbova a Svařenova zúčastnili i hosté z různých koutů republiky, mezi nimi i tehdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Ten byl přítomen i slavnostnímu odhalení pamětní desky na rodném domě válečného hrdiny pplk. Karla Novotného.

Po skončení mše se rodáci shromáždili na schodech před kaplí, kde byla pořízena jejich společná fotografie. Poté se všichni odebrali ke slavnostnímu odhalení pamětní desky pplk. Karlu Novotnému (o jeho osudu se dočtete více v sekci Historie). K té okolo půl jedenácté připochodovala čestná stráž Armády České republiky.

Setkání rodáků u kaple (2003)

Miroslav Zezula představil hosty: pplk. Věroslava Odehnala z letecké základny v Náměšti nad Oslavou, generálmajora ve výslužbě Aloise Šišku, plk. ve výslužbě Imricha Gablecha, generála Vachka a poslance Karla Černého. Poté zahrála cimbálová muzika ,,Dukát“ českou státní hymnu. P.ánové Šiška a Gablech odhalili pamětní desku a každý z hostů pronesl několik slov. Jako poslední se slova ujal velkomeziříčský děkan J. Peňáz. který desku slavnostně posvětil. První část tohoto dne skončila odchodem čestné stráže a přeletem letky AČR z Náměště nad Oslavou.

Slavnostní odhalení pamětní desky (2003)

Asi ve tři čtvrtě na dvanáct se všichni rodáci a občané přemístili ke kulturnímu domu. Hosté, představitelé místní části a organizátoři akce se sešli na zahradě domu pana Novotného, kde proběhla tisková konference a setkání s médii – např. s Českou televizí či Českým rozhlasem. Mezi dvanáctou a čtrnáctou hodinou odpolední proběhlo předání plaket a upomínkových předmětů a každý si mohl nechat zajistit oběd. Co se týká občerstvení, k dispozici bylo pečené sele, domácí klobásy a k pití samozřejmě pivo a točená Kofola.

Několikrát také proběhla projekce propagačního videa, zaměřeného na historii a současnost Hrbova a Svařenova. Nahrávku si mohli rodáci zakoupit spolu s upomínkovou klíčenkou a pohlednicí s fotografií Hrbova a Svařenova.

Na hřiště mezi Hrbovem a Svařenovem se během dopoledne postupně sjížděly hasičské sbory, které se chystaly vzájemně změřit síly v požárním útoku. K vidění byly i některé historické stříkačky.

Hasiči před soutěží (2003)

Ve 14. hodin začala soutěž hasičských družstev. Ještě před tím však byly předány pamětní předměty zasloužilým hasičům. Pak si hasiči slavnostně nastoupili a soutěž byla zahájena.

Soutěž skončila okolo půl šesté. Proběhlo předání cen a předvedla se historická požární technika a výzbroj. Mimo jiné ukázali své dovednosti hasiči z Laviček s historickou stříkačkou zabudovanou přímo v hasičském voze a nebo naši hasiči s ruční motorovou stříkačkou PPS 8.

Hrbovští a Svařenovští hasiči během krátké pauzy v programu na plochu dotlačili vrak vozidla, který měl být důležitou rekvizitou pro fingovanou dopravní nehodu.

Ukázka vyprošťování z auta (2003)

Po chvíli se ozvala siréna a zablikaly majáky. To už se k vraku vozidla přiřítilo zásahové vozidlo jednotky profesionálních hasičůfoto z Velkého Meziříčí. Z něj vyskákali dva hasiči a ihned se pustili do práce. Za pomoci hydraulických nůžek se v několika okamžicích jeden z nich prostříhal dovnitř vraku a druhý zatím zlikvidoval okna bočních dveří. Poté odstřihli sloupky mezi předními a zadními dveřmi a vrhli se na střechu. Brzy byl z ,,žigulíka“ kabriolet a ukázka zásahu při autonehodě byla u konce. Celou dobu však hrozilo, že bude jednotka odvolána k opravdovému neštěstí a ukázka zůstane nedokončena. Naštěstí se tak nestalo, a proto jsme se mohli pokochat pohledem na práci profesionálů za odborného výkladu dalšího z příslušníků Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina.

Asi v 19:30 vystřídala kapela Vysočinka cimbálovou kapelu ,,Dukát“ z Kyjova a začala klasická zábava. Bohužel však večer a vlastně celou noc pokazily občasné přeháňky a kolem půlnoci již začalo vytrvale pršet. Proto byl plánovaný ohňostroj vypálen již asi o půl jedenácté. Ovšem nepřízeň počasí nevyvedla Hrbovské a Svařenovské z míry. Ti nejotrlejší vydrželi i přes hustý déšť tancovat na parketu před kulturním domem dál až do tří hodin do rána.

Níže nabízím fotogalerii dobových snímků a taky video, které pokrývalo dění celého dne.

1 thought on “FOTOGALERIE: 60. výročí založení SDH, setkání rodáků a odhalení pamětní desky pilotovi RAF

  1. Pingback: POZVÁNKA: 80 let SDH Hrbov-Svařenov – Hrbov-Svařenov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

fifteen + 4 =

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..