Motocyklové a automobilové závody

Cena Českomoravské vysočiny

Motorky na startu u Laviček

Motorky na startu u Laviček

V letech 1967-1984 probíhaly na Vysočině každý rok silniční motocyklové závody s názvem Cena Českomoravské Vysočiny, které pořádal Automotoklub Velké Meziříčí. Celkem se uskutečnilo 17 ročníků tohoto prestižního závodu. Na trati Lavičky – Hrbov – Svařenov pořádal autoklub také automobilové závody formule 3. Ty však přečkaly pouze 3 ročníky, a to v letech 1967, 1968 a 1969.

Stupínek vítězů

Stupínek vítězů

Závodní okruh vedl přes obce Hrbov a Svařenov, start a cíl závodu byl na křižovatce státní silnice č.II/602 s komunikací k obci Lavičky, kde bylo i parkoviště závodních strojů – za dálnicí v místě dnešního hasičského hřiště. O několik stovek metrů dále se u odbočky na Hrbov nacházelo depo mechaniků.

Zpočátku nebyli místní ze závodů zrovna nadšeni. Důvodem byl především hluk, který závodní stroje páchaly, vířící prach a problémy s domácími zvířaty, která bylo třeba během závodů zavřít. Po nějaké době si však na závody zvykli a byli právem hrdi na to, že se konají právě u nich. Často zvali na

závody široké příbuzenstvo, aby mohlo napínavé souboje sledovat jak z míst podél trati, tak z oken a střech domů ve vsích. Ze závodů se tak stala místní tradice. Podle pamětníka Ladislava Drápely závodům někdy přihlíželo až 3000 diváků.

Ostrá zatáčka v horní části Hrbova

Ostrá zatáčka v horní části Hrbova

Místní se do pořádání závodů také sami zapojovali. Jedním ze závodníků byl dokonce občan sousedních Laviček, Václav Hladík. Dalšími ze známých závodníků byli například Vladimír Drachovský, Milan Stupka, Alexander Deraha starší i mladší nebo i Bohumil Staša. Formule 3 jezdili například na voze Wartburg pánové Husták z Jihlavy a Gbelec z Brna, dále na vozidle Lotus závodníci Hubáček a Cejnar a na tovární Škodě ing. Ondřejík.

Závody formulí 3

Závody formulí 3

Od doby, kdy naposledy vyjely závodní motocykly na hrbovskou trať, uběhlo již několik desetiletí. Trať samotná doznala změn pouze málo. Hlavní změnou byla mezi léty 1982 přestavba křižovatky krajské silnice II/602 a III/0027, která vede do Hrbova. Ve zmíněném roce se závody nekonaly. O něco dříve, mezi léty 1973-1975, byl totiž zprovozněn úsek dálnice od Velké Bíteše do Měřína, a právě nedaleko odbočky na Hrbov byl později umístěn i dálniční přivaděč. Ten musela překřížit silnice 602 přemostěním, a to těsně za křižovatkou s hrbovskou silnicí. Původně jednoduchá křižovatka ve tvaru T se tak dostala na uměle vytvořený násep a ve směru na Hrbov byla vybudována pravolevá esovitá ostrá klesající zatáčka. Navíc byla hrbovská silnice od křižovatky v délce zhruba 50-60 metrů ohraničena po obou stranách svodidly, což byl pro závodníky problém. Svodidla museli pořadatelé obložit balíky slámy, čímž se vozovka za křižovatkou ještě více zúžila. Podle jednoho z tehdejších závodníků a člena redakce serveru www.moto-svet.cz Petra Foltána zde proto docházelo při závodech k častým haváriím. Z nich asi největší se stala v roce 1983 v závodě přeboru ČR 350. Tehdy havarovala až polovina závodníků.

V roce 1985 autoklub připravil 18. ročník silničních závodů. V témže roce se ale na přilehlé dálnici konalo i vojenské letecké cvičení. Úsek dálnice D1 zhruba od obce Kochánov po městys Měřín je totiž projektován jako vojenské letiště. 18. ročník se tedy již nemohl konat a motocyklové ani automobilové závody na původním úseku už nebyly nikdy obnoveny. Stoupající vytíženost dálnice D1 i krajské silnice II/602 poskytují navíc smutné ujištění, že silniční závodní trať na Velkomeziříčsku obnovena nebude ani v budoucnu.

 

Další dobové fotografie ze závodů si můžete prohlédnout v sekci Fotogalerie na starém webu. Průběžně pátrám po dalších informacích a zveřejním též další fotografie. Zajímavý a fotograficky bohatý článek si můžete prohlédnout na serveru Moto-svet.cz.

V sekci Videotéka na mém YouTube kanále můžete zhlédnout i zajímavá dobová videa vztahující se právě k motocyklovým závodům. Připravena mám ke zveřejnění ještě dvě.

Jedno zvláštní video pak najedete také na YouTube, ovšem po televizi Nova ho poskytl Vojenský historický ústav. Jde o film, který se týká leteckého cvičení na dálnici D1 mezi Měřínem a Lavičkami v roce 1980. K vidění ho nabízím níže.

2 thoughts on “Motocyklové a automobilové závody

  1. Mirek

    Dobrý den,
    Kdyby byl zájem, mám doma po dědovi několik fotografií moto závodů z Hrbova, nevím který ročník.

    Reply

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

7 + fourteen =

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..