Pomoc po požáru haly

V pátek 1. dubna vzplanul v dílně Josefa Pacala z Hrbova rozsáhlý požár, který během krátké chvíle prakticky zničil celou halu, poškodil vybavení dílny a zničil řadu sbírkových motocyklů Jawa. Oheň přitom zranil jednoho z dalších hrbovských občanů, který se zapojil do hašení ještě před příjezdem hasičů. Uchránit další majetek rychle pomohlo 7 jednotek hasičů z blízkého i vzdálenějšího okolí…. Read more »

Omezení pohybu jen v rámci okresu a nový nouzový stav

Od pondělí 1. 3. vstoupí v platnost nová vládní opatření proti šíření koronaviru. Ta mají za cíl radikálně omezit pohyb lidí mezi okresy a tedy i šíření koronaviru. Například sport a procházky ovšem budou povolené jen v obci (ve vašem případě tedy celém městě Velké Meziříčí). Úplně se taky zavřou školy, školky a dětské skupiny, dostupné budou jen pro pracovníky… Read more »

Registrace na očkování proti covidu-19

Je to tady, od zítřka bude dostupná vakcína pro nejohroženější skupinu lidí 80+. Od páteční 8. hodiny ranní se mohou první žadatelé registrovat na webu http://crs.uzis.cz nebo na telefonním čísle 1221. Pomoct mohou případně i praktičtí lékaři a v budoucnu možná i lékárny. Pokud máte ve svém okolí seniora, který by o očkování mohl mít zájem, ale má obavu, že… Read more »

Čarodějnice a další kulturní akce

Jistě jste zaznamenali, že s ohledem na současné podmínky (sucho i opatření proti šíření koronaviru) tradiční organizátoři pálení čarodějnic letos neuspořádali. Je nám to všem líto, ale situace si to žádá. Nejbližší další akcí je svařenovská pouť 17. 5. V tu dobu by mělo platit pravidlo, že se bohoslužby smí zúčastnit maximálně 30 lidí, a to za dodržení patřičných rozestupů…. Read more »

FOTO: Čarodejnice 2019

Podobně jako loni nás provázelo 30. dubna chladné počasí, ještě před tím dokonce pršelo. O několik dní dříve ale naopak hrozilo, že bude hrozit zákaz zapalování ohňů, pro celé území republiky bylo vyhlášeno nebezpečí požárů. Nakonec jsme vatru zapálili kolem půl deváté a během půl hodiny bylo téměř po všem. K dispozici bylo jako obvykle občerstvení, nakonec dorazila celkem asi… Read more »

Kanalizace, hasičské výročí a další

Jak jsem psal už dříve, výstavba kanalizace se nezadržitelně blíží. Městský úřad spolu s komisí pro místní správu proto pro občany pořádá v pondělí 13. 3. od 18 hodin v kulturním domě v Hrbově společné setkání občanů. Na místě budo kromě zástupců města a vodárenské akciové společnosti taky pracovníci odboru životního prostředí a zástupce projekční kanceláře AQA-CLEAN. Na místě s… Read more »

FOTOGALERIE: Dětský maškarní karneval

Končí popeleční středa a to znamená i konec karnevalového období a pro křesťany pak začátek 40denního půstu (jehož součástní nebývají neděle). O jejím významu více tady na wikipedii. Já ale nabízím fotogalerii z dětského karnevalu, který se konal už v sobotu 11. února. Jak vidíte sami z fotografií, které pořídil opět Ondřej Holík, účast byla poměrně hojná! Pokud jsou moje… Read more »

FOTOGALERIE: Maškara 2023

Po dvou letech, kdy se maškarní průvody kvůli pandemii covidu-19 nekonaly, letos hasiči tradici znovu obnovili. V sobotu 4. února vyrazil průvod dvacítky masek nejprve do Svařenova a pak do Hrbova. Jeho součástí byla třeba dvojice jeptišek, Křemílek s Vochomůrkou nebo Spongebob v kalhotách. V porovnání s poslední maškarou, která se konala v roce 2020, dokonce několik masek přibylo. Průvod… Read more »

POZVÁNKA: Maškara 2023

Po několikaleté přestávce pořádají letos hrbovští a svařenovští hasiči znovu maškarní průvod, dětský karneval a taky maškarní zábavu. Kdy a kde? Maškarní průvod bude v sobotu 4. února, sraz masek je v 9:30 v hasičské zbrojnici, průvod pak v 10:00 vyrazí nejprve do Svařenova. O týden později – 11. února – pak bude dětský maškarní karneval v kulturním domě, a… Read more »

Petr Pavel novým českým prezidentem

Ve druhém kole prezidentských voleb suverénně zvítězil Petr Pavel a stává se tak novým českým prezidentem. Andreje Babiše přeskočil skoro o 20 procentních bodů – Pavel získal 58,32 %, Babiš 41,67 %. Andrej Babiš uznal porážku a Pavlovi pogratuloval k vítězství. Gratulace přicházejí k vítězi letošní prezidentské volby taky od dalších neúspěšných kandidátů a ze zahraničí. Osobně pak přijela Petrovi… Read more »

VÝSLEDKY 1. kola prezidentské volby

Celostátní výsledky 1. kola prezidentské volby už jistě znáte, podívejme se na to, jak kandidáti dopadli v Hrbově a Svařenově. Číslo Jméno navrhující strana politická příslušnost hlasy(1. kolo) %(1. kolo) 4 Petr Pavel občané bez pol. přísl. 57 36,07 7 Andrej Babiš poslanci ANO 41 25,94 6 Danuše Nerudová občané bez pol. přísl. 32 20,25 1 Pavel Fischer senátoři bez… Read more »

FOTO: Tři králové

Letos jsme tříkrálovou sbírku znovu zažili v tradičním formátu – šestice dobrovolníků a dobrovolnic se v neděli 8. ledna vydala koledovat po Hrbově a Svařenově. Dvěma skupinám tří králů otevřela drtivá většina domů. Dary, které od místních Kašpar, Melichar a Baltazar dostali do zapečetěné pokladničky, poputují na konto Oblastní charity Žďár nad Sázavou. Sbírka končí v neděli 15. ledna, poté… Read more »

Prezidentská volba 2023

Historicky třetí přímá volba prezidenta ČR začne v pátek 13. ledna 2023 ve 14 hodin. Volební místnost se uzavře ve 22 hodin a znovu otevře v sobotu v 8:00. Konec prvního kola pak bude ve 14:00. Jako obvykle bude volební místnost v kulturním domě, půjde o volební okrsek číslo 9. Výsledek prvního kola bude známý během sobotního odpoledne – pro čerstvé informace doporučuji sledovat ČT24 – ať už… Read more »

Vánoční a novoroční blahopřání

Vážení pravidelní i občasní návštěvníci těchto stránek, další divoký rok se blíží ke konci a pomalu se dostáváme do roku dalšího. Nepřekvapilo by mě, kdyby byl ještě divočejší – doufám v pozitivním slova smyslu. 🙂 Ještě, než stihla skončit jedna katastrofa – pandemie covidu-19, zahájil ruský diktátor Vladimir Putin 24. února invazi na Ukrajinu. Svět je čím dál tím víc… Read more »