Den boje za svobodu a demokracii

Přátelé, doufám, že si dnešní sváteční den užíváte. Kromě oslavy výročí událostí 17. listopadu 1989 si připomínáme taky neblahé události 39. roku, kdy nacisté zavřeli vysoké školy, pozatýkali a povraždili některé studenty. Právě kvůli tomu je 17. listopad mezinárodním dnem studentstva, kterému tímto přeji jen to nejlepší! Doufám, že události 39. a koneckonců i 89. roku už nebudeme muset zažít… Read more »

Konec První světové války

V neděli 11 listopadu uplyne přesně 100 let od konce první světové války a na jeho připomínku se ve 13:30 rozezní po celém Česku varovné sirény. I Hrbov a Svařenov si konec války aspoň prostřednictvím nedělní pietní chvíle připomene. A pokud máte zájem dozvědět se, jak se První světová válka dotkla právě Hrbova a Svařenova, můžete nahlédnout do mého dříve… Read more »

100 let československé státnosti

V předvečer významného státního svátku jsem pro vás přichystal několik úryvků z druhé školní hrbovské kroniky. Pochopitelně se vztahují ke konci 1. světové války a současně k založení samostatné republiky. V neděli 28. října 2018 si připomínáme přesně 100 let od chvíle, kdy Čechoslováci vyhlásili vlastní stát, nezávislý na Rakousku-Uhersku. Bylo to završení dlouhé snahy československých politiků nejprve o získání… Read more »

VÝSLEDKY voleb do zastupitelstva a do komise

Určitě už očekáváte výsledky voleb v hrbovském a svařenovském volebním okrsku (okrsek 9). Výsledky jsou následující. Z 220 registrovaných voličů přišlo k urně 134 občanů. To znamená volební účast 60,91 %. Jednotlivé strany volené do zastupitelstva města od vás dostaly následující počty hlasů: Kandidátní listina Hlasy číslo název abs. v % 1 KDU-ČSL a NK 568 23,17 2 Česká str.sociálně… Read more »

VOLBY do zastupitelstev obcí 2018

V pátek 5. října ve 14:00 se otevřou volební místnosti a všichni občané ČR starší 18 let budou moci volit do zastupitelstev obcí a měst. V některých obvodech občané volí i do části Senátu, nás se ale tento případ netýká. Občanů místních částí Města Velké Meziříčí se ale navíc týká volba členů zdejších komisí pro místní správu. V tuto chvíli… Read more »

Mobilisace! Z hrbovské kroniky o září 1938

V září 1938 se vyhrotila situace okolo pohraničních sudetských oblastí, ve kterých německá menšina tlačila na připojení k tzv. Německé říši. Ještě než události vyústily v tzv. Mnichovskou dohodu, pokusili se českoslovenští představitelé zajistit klid v sudetech a zároveň zabezpečit státní hranici proti vpádům vojáků z území tehdy už nacistického Německa a Rakouska. Podrobnosti už popisuje hrbovská Pamětní kniha (kronika) od… Read more »

Stříkačka selhala, hasiči jeli domů bez umístění

Velká smůla postihla v neděli 9. září oba naše hasičské týmy na 4. ročníku hasičského memoriálu ve Velkém Meziříčí. Hned při prvním útoku nová stříkačka selhala, když jí prasklo čerpadlo. Menší závadu už hasiči řešili během zkoušky v minulých týdnech, tu se ale podařilo odstranit rychle. Teď budou stříkačku nejspíš reklamovat. Jak můžete vidět na záběrech výše, stříkačka vodu nasála… Read more »

POZVÁNKA: hasičská soutěž ve Velkém Meziříčí

V neděli 9. září bude na náměstí probíhat už 4. ročník Memoriálu zasloužilých funkcionářů. Požární útoky v klasice 1 + 8 začínají ve 14.00 hod. Soutěž se koná na památku dlouholetých členů SDH VM ve spolupráci s okrskem Velké Meziříčí. Na soutěži se poprvé představí nová požární stříkačka hrbovského a svařenovského SDH!

Pátrání po původu fotografie

Mám pro vás takový drobný úkol. Do ruky se mi dostala fotografie, kterou vidíte níže. Na zadní straně má nápis Hrbovská omladina, na levé hraně je podepsaný velkomeziříčský fotograf Rudolf Skopec. Nemáte náhodou ve svých archivech stejnou fotku? Nepoznáváte někoho na snímku? Nepoznává někoho váš dědeček nebo babička? Snímek bude pravděpodobně pocházet z období mezi lety 1913 až dejme tomu… Read more »