Hrbovští a Svařenovští odhalili pamětní desku ke 130. výročí založení školy. Pod ní ukryli základní kámen právě z budovy někdejší národní školy a umístili do něj krátké pojednání o historii obcí i školy, současné mince, dvě fotografie a lahev slivovice.
Krátce po 15. hodině předseda Komise pro místní správu Hrbov-Svařenov Vladimír Sedláček řekl pár slov o tom, proč se vlastně komise rozhodla kámen znovu využít. Důvod byl ten, že poměrně nedávno se členům komise podařilo zjistit, že v budově někdejší školy byl umístěn základní kámen s “časovou schránkou”. Škola už ale patří soukromému vlastníkovi a ten svolil, aby si zástupci místní části základní kámen z domu vyzvedli. To se loni podařilo, v kameni navíc našli i artefakty popsané v první školní kronice, které pak předali do muzea. Muzeum projevilo zájem i o základní kámen, který ale Hrbovští a Svařenovští chtěli v obci nechat. Letos ho proto při příležitosti 130. výročí založení školy umístili na obecním pozemku a znovu ho využili k obdobnému účelu – jako časovou schránku. Do ní vložili několika stránkové pojednání o historii školy i Hrbova a Svařenova, fotografii členů komise a snímek z objevení kamene v budově školy, dále sbírku všech českých současných mincí a také lahev slivovice.
Spolu se starostou města Josefem Komínkem /ČSSD/ pak desku odhalili a velkomeziříčský děkan Pavel Šenkyřík ji posvětil. Vzhledem ke studenému počasí proběhla akce poměrně rychle. Odhalování a svěcení desky přesto byla přítomna asi padesátka lidí. Pro ně byly pak uvnitř kulturního domu připraveny některé hrbovské a svařenovské kroniky, fotografie ze školy a vůbec z historie obou obcí.
Tady si můžete prohlédnout, jak vypadaly dobové artefakty objevené původně ve schránce.
Tady zase najdete celou fotogalerii.
A ještě nabízím pár snímků z ukládání kamene do země.