I když je Hrbov a Svařenov na kopci a současnými srážkami není ve velkém ohrožen, protože jím neprotéká žádný významnější tok, hodí se připomenout si některá doporučení a informační zdroje, které se obecně pro takovéto situace hodí znát.
Povodňový plán
Město Velké Meziříčí, jehož je součástí i Hrbov a Svařenov, má zpracovaný povodňový plán, který slouží pro všechny složky ochrany obyvatelstva k tomu, aby věděly, co mají v dané situaci dělat. Město má svou povodňovou komisi a také sousední obce mají vlastní takové komise – https://www.portalobce.cz/povodnovy-plan/orpvem_prislusne-souvisejici-povodnove-komise.
V povodňovém plánu je uvedená charakteristika celého sledovaného území, popisuje třeba to, z jakých hornin je místní podloží a jaká je v okolí půda, nakolik hrozí třeba sesuvy během velkých srážek a podobně – více viz tady https://www.portalobce.cz/povodnovy-plan/orpvem_charakteristika-zajmoveho-uzemi
Plán popisuje také to, jaké vodní toky v oblasti jsou, jak jsou významné a jak jsou regulované. V našem případě je hlavní řeka Oslava s přehradou Mostiště a pak řeka Balinka, která žádné velké přehrady nemá, pouze soustavu rybníků, které začínají už daleko za Měřínem. Podrobněji zde: https://www.portalobce.cz/povodnovy-plan/orpvem_hydrologicke-udaje
V této mapě pak zase vidíte jednotlivá vodní díla v povodí obou řek. V mapě je hezky vidět, že pokud dojde k problému na některé nádrži – ať už na rybníku nebo přehradě, přenese se problém dál po proudu i na další místa. To se stalo třeba v roce 1985 v Měříně u rybníku Nový, kde se protrhla hráz a v důsledku pak zaplavila i Velké Meziříčí – zejména tamní náměstí a okolní ulice, cituji odtud:
“Dne 21. 5. 1985 po vytrvalých deštích se rozvodnila říčka Balinka. V Zarybníku a Ve Vrbí vytopila voda některé domy až do výšky 2 m, zničila veškeré vnitřní zařízení a ničila dvorky. Byla postižena i část Náměstí a část Pustiny. V roce 1985 došlo také k protržení hráze rybníka (Nový rybník). V místě, kde stával dnes již pomalu zapomenutý rybník Humenný (jeho hráz byla na Otínské ulici a v roce 1985 byl již vypuštěný) se ucpal mostní profil plaveninami. Tím došlo k zaplavení obytných částí Měřína nad Otínskou ulicí. Vlna pokračovala po proudu přes zmíněné obce až do Velkého Meziříčí, kde způsobila největší škody zaplavením náměstí a několika ulic.”
Srážkoměr v Hrbově
Hrbov ani Svařenov vlastní zásadní toky nemá, pouze několik rybníků v katastru, z nichž voda vytéká buď do přírody mimo obec nebo do obecní kanalizace. Na kopci nad Hrbovem je ale na vodojemu připevněný srážkoměr, který městu slouží k monitoringu situace v širokém okolí tak, aby povodňová komise a další složky dokázaly předem odhadnout/namodelovat, jak se bude vyvíjet situace tam, odkud stéká voda do okolních potoků. Které se pak sbíhají ve Velkém Meziříčí – v řekách Oslava a Balinka. Všechny okolní srážkoměrné stanice najdete zde: https://www.portalobce.cz/povodnovy-plan/srazkomery/orpvelke-mezirici/ , pro laika mají spíš takový zájmově-informativní charakter.
Hladinoměry
Součástí monitoringu jsou ale taky hladinoměry na obou zmíněných řekách. Ty už popisují, jaká je aktuální, popřípadě minulá situace na daném toku. Jejich seznam najdete tady https://www.portalobce.cz/povodnovy-plan/hladinomery/orpvelke-mezirici/
Bezpečnostní doporučení
Z toho, co jsem zmínil nahoře, a co uvádí povodňový plán, nepatří Hrbov a Svařenov mezi místa ohrožená klasickou a ani přívalovou povodní. Rizikový může být hlavně vstup do podmáčených lesů, kde hrozí v souvislosti se silným větrem vývraty stromů a tedy i možné zranění. Buďte proto prosím opatrní.
Je dobré taky vědět, jak se chovat v místech, kde se zvedla hladina některého toku – třeba v okolí řek Balinka a Oslava, a případně jak pomoci lidem v nouzi. Vypomohu si tady prací kolegů ze zpravodajského kanálu ČT24.
Manuál pro povodně – co dělat, kam se obrátit, jak se připravit