Hasičská Avia skončila ve šrotu, chystá se koupě nového auta

Hasičská Avia našeho sboru už skončila ve šrotu a chystá se nákup nového vozu.

Auto hasiči získali v roce 2001 jako vůbec první hasičský vůz. Sami provedli jeho generální opravu a o dva roky později spolu s ním oslavili 60. výročí založení sboru. Od té doby jim asistoval při několika zásazích a vozil je na hasičské soutěže. V poslední době už byl ve špatném technickém stavu a jeho údržba se stávala čím dál tím nákladnější.


Loni hasiči prostřednictvím komise pro místní správu opakovaně požádali o dotaci u Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru a z celkem 101 žádostí v celém Kraji Vysočina se ocitli na 30. příčce. To pro ně znamená, že z předpokládané ceny 900 000,- Kč jim HZS (respektive ministerstvo vnitra) přidělilo dotaci ve výši 450 000,- Kč, což je podle dotačních pravidel nejvyšší možná částka. Nákup vozu – konkrétně dopravního automobilu – teď už je v rukou Města Velké Meziříčí (podle dotačních pravidel) a ministerstva vnitra.

Podle Josefa Švece ze správního odboru radnice část podmínek pro přidělení dotace už hasiči a místní správa splnili začátkem roku. Před dvěma dny nový starosta Alexandros Kaminaras podepsal zadávací dokumentaci (mimo jiné i pro sbor ve Lhotkách) a úřad ji odeslal dál. Dodavatel bude pravděpodobně vybrán v dubnu a město podepíše smlouvu. Otázkou je ale, v jakém režimu budou fungovat automobilky. Za ideálních podmínek by mohla být celá zakázka vyřešena do konce tohoto roku.

DOPLNĚNÍ: Podle Josefa Švece navíc město ještě v únoru požádalo o dotaci krajský úřad a místní část by tak na pořízení vozu měla dostat ještě dalších 300 000 korun.

Městské zastupitelstvo loni v květnu schválilo, aby Hrbov požádal o dotaci na vůz tak jako v předchozích letech. Provoz dosavadní avie už se totiž dlouhodobě nevyplatil. Hasiči a místní část taky v poslední době postupně opravovali hasičskou zbrojnici – ať už toalety nebo společenskou místnost. V neposlední řadě také předloni zakoupili novou výkonnější přenosnou stříkačku a modernizovali přívěs.

Hrbovsko-svařenovský sbor má zásahovou jednotku, která je součástí požárního plánu města a v případě potřeby by se tak účastnila některých zásahů podle toho, k čemu je tzv. předurčena. Hrbovští hasiči nemají cisternovou automobilovou stříkačku, ale několik přenosných. Ty mohou sloužit třeba k dopravě vody na větší vzdálenosti nebo k čerpání zatopených sklepů.

Dopravní automobil, který teď poptávají, má podle zadávací dokumentace sloužit hlavně k tomu, aby na místo zásahu přivezl hasiče, případně sloužil k evakuaci civilistů i se zavazadly. Nemá být vybavený například vestavěnou stříkačkou – tu přenosnou mají hasiči v přívěsu. Ve výbavě má mít vůz ale třeba hasicí přístroje, radiostanici nebo ruční svítilny.

Podrobné podmínky dotačního řízení ministerstva vnitra jsou k dispozici ZDE . Tamtéž je také uvedena podrobnější dokumentace dopravních automobilů, které mohou být dotovány (poslední informace je ze 4. 12. 2019).

Archiv příspěvků

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

two + 16 =

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..